MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 8346031
*
nr 834 6031
RING
18 k, white gold, with brilliants, importstämplar, 3, 2 g,
18 k, vitguld, med briljanter, importstämplar, 3, 2 g
Estimate:
4000
Sold:
SEK 2000
Auction date:
Monday June 17 2013
at 19:26:59
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/6 18:07:36
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: briljanter guld importstämplar platina ring smycken vintage vitguld vitt guld ädelmetall
-
6349 LITOGRAPH IN C..
3 pcs, Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Son, outer..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
12 jan at 18:57
-
6534 MAGNIFYING GLASS
3 pcs, old, including pärlemo. Length: 16-21,
Present: SEK 400
Auction ends
in two days
12 jan at 18:38
-
6503 Halsband med h..
+ örhängen + rin, 3 pcs, Sterling silver, Michael..//
Auction ends
in two days
12 jan at 18:17
-
6657 CARAFE
rutslipad dekor, med silvermontering (G9), height:..//
Auction ends
in two days
12 jan at 19:36
-
6708 DINNERWARE
36 pieces, Bing & Grøndahl, Denmark, "Elegance", 1..//
Auction ends
in two days
12 jan at 20:46
-
6753 DINNERWARE
37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
Auction ends
in two days
12 jan at 20:46
*
RING
nr 834 6031
RING
18 k, white gold, with brilliants, importstämplar, 3, 2 g,
18 k, vitguld, med briljanter, importstämplar, 3, 2 g
| Estimate: | 4000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 2000 |
| Auction date: |
Monday June 17 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 17/6 18:07:36 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: briljanter guld importstämplar platina ring smycken vintage vitguld vitt guld ädelmetall
-
6349 LITOGRAPH IN C..
3 pcs, Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Son, outer..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
12 jan at 18:57 -
6534 MAGNIFYING GLASS
3 pcs, old, including pärlemo. Length: 16-21,
Present: SEK 400
Auction ends
in two days
12 jan at 18:38 -
6503 Halsband med h..
+ örhängen + rin, 3 pcs, Sterling silver, Michael..//
Auction ends
in two days
12 jan at 18:17
-
6657 CARAFE
rutslipad dekor, med silvermontering (G9), height:..//
Auction ends
in two days
12 jan at 19:36 -
6708 DINNERWARE
36 pieces, Bing & Grøndahl, Denmark, "Elegance", 1..//
Auction ends
in two days
12 jan at 20:46 -
6753 DINNERWARE
37 delar Rörstrand, Ostindia, blå dekor på ljusblå..//
Auction ends
in two days
12 jan at 20:46



